آیا ممکن است باوجود پرداخت عوارض گمرکی، گوشی در سامانه همتا رجیستر نشود؟

برخی کاربران تلفن همراه پس از استفاده از سامانه گمرکی تلفن همراه برای ثبت گوشی مسافری با مشکلاتی مواجه می شوند، برای برخی از آنها روال ثبت گوشی و پرداخت عوارض و در نهایت دریافت کد برای فعال سازی در سامانه همتا به طور عادی پیش نمی رود و پیامک تایید را دریافت نمی کند.
با طولانی شدن انتظار برخی این سوال را مطرح می کنند که آیا اساسا ممکن است باوجود پرداخت عوارض، گوشی در سامانه همتا رجیستر نشود؟
برای مثال یک کاربر می گوید: « با وجود پرداخت هزینه گمرک، بیش از ۴۰ روز است که در سامانه همتا موبایل تایید وضعیت نشده است، بعد از چندین نوبت تماس هربار گفتند که گوشی دیگری تهیه کنید و منتظر باشید که آنتن گوشی قبلی برگردد و با وجود پرداخت هزینه ممکن است حتی یک سال دیگر هم طول بکشد و تاریخ مشخصی ندارد. می گویند که گمرک اطلاعات را ارسال نکرده است. ۳ عدد گوشی در این وضعیت داریم و مبلغ ۷٫۵ میلیون تومان بلاتکلیف است.»
کمیته رجیستری به این مطلب این طور پاسخ داده که: «نکته اول این است که رویه ثبت گوشی مسافری مختص مسافران است که با خود گوشی به صورت غیر تجاری و صرفا برای مصرف شخصی به همراه دارند. بنابراین استفاده فروشندگان از این مسیر بدون شک تخلف است و در صورت اطلاع همتا، این گوشی‌ها سرویس نخواهند گرفت.

حال برای مسافرینی که اقدام به ثبت گوشی مسافری می‌کنند، از آنجایی که ارتباط برخط بین گمرک و همتا برقرار نیست، ارسال و تایید اطلاعات (در صورت صحت) ممکن است زمان‌بر شود. چراکه اطلاعات از گمرک به همتا که به صورت دستی ارسال می‌شود. دلیلی وجود ندارد که اطلاعات به همتا رسیده باشد و در صورت صحت، تایید نشده باشد.»
همچنین طبق اولین اطلاعیه گمرک درباره راه‌اندازی سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه تاکید شده بود که: «پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می‌کند و در صورت تائید، این اطلاعات را برای سامانه همتا ارسال می‌کند. دقت داشته باشید که در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی‌شود، بلکه وجه پرداختی نیز تحت هیچ شرایطی به فرد مسترد نمی‌شود. لذا تنها افرادی که تلفن همراه خود را «به صورت مسافری» وارد کشور کرده‌اند، از این طریق اقدام کنند.»

بنابراین در پیش فرض اولیه نیز شرایطی برای عدم موافقت با رجیستری گوشی حتی در صورت پرداخت حق گمرکی و عوارض دیده شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن