ابوبکر بغدادی مانند بن‌لادن و صدام توسط آمریکا ‌لغو هویت شد

۷ آبان‌ماه ۹۸؛ ابوبکر بغدادی کشته شد و جسد او هم به دریا انداخته شد.

۲ روز پیش دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که ابوبکر بغدادی سرکرده گروهک داعش کشته شده است. ترامپ گفته در عملیاتی در روستای  باریشای استان ادلب کشور سوریه ابوبکر بغدادی که جلیقه انتحاری پوشیده بوده، دست ۳ کودک خود را گرفته و فرار می‌کند و وقتی راه را بسته می‌بیند خود را منفجر می‌‌کند. جسد از روی آزمایش DNA شناسایی شده و جسد هم به دریا انداخته شده است تا احتمالا در آینده مقبره‌ای توسط طرفداران او ساخته نشود.قبلا هم چندین بار خبر مرگ و دستگیری وی منتشر و تکذیب شده بود.

 همه تصاویری که از جسد ابوبکر بغدادی در فضای مجازی منتشر شده جعلی است و عکس جسدی که منفجر شده اساسا نمی‌تواند به این شکل وجود داشته باشد.

ایران اما از این خبر استقبال نکرد. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفته که داعش ساخته خود آمریکا بود و اکنون تاریخ انقضای آن به پایان رسیده بود.

تصویر ساعت خبر ساز رولکس یا امگای ابوبکر بغدادی را نشان می‌دهد که قیمت آن چند هزار دلار در صورت اصل بودن اعلام شده است، البته رسانه های غربی به دلیل واضح نبودن تصویر نتوانستد به طور دقیق درباره برند ساعت و حتی اصل یا تقلبی بودن آن اظهارنظر کنند.

اگرچه ایرانی‌ها نسبت ببه موضوع خطرات داعش حساس هستند اما انتشار خبر مرگ سرکرده داعش چندان برای مردم مهم نشد، زیرا وقتی اعلام شد که ایرانی‌ها در تعطیلات عزاداری رحلت پیامبر و امام رضا بودند. این هفته همه روزهای فرد هفته تعطیل بود و در مجموع از ۵ شنبه هفته قبل تا جمعه پیش‌رو اغلب مردم در زندگی عادی نیستند و مهم‌ترین اخبار هم برایشان مهم نیست. علاوه بر این، از نظر ایرانی‌ها پرونده داعش قبلا توسط سردار قاسم سلیمانی بسته شده است و آنان تقریبا دیگر خطری را از جانب داعش احساس نمی‌کنند.

علاوه بر این، در سال‌های گذشته تردیدهایی درباره مرگ‌ افراد مهم داخلی و خارجی ایجاد شده که تکرار نمونه‌های شبهه‌دار هم این تردیدها را تقویت می‌کند و در نتیجه اهمیت اصل موضوع اعدام‌ها را کم می‌کند. از جمله اینکه برخی مردم هنوز به اینکه فیلم دقیقی از اعدام صدام حسین توسط مردم عراق که به وسیله ارتش آمریکا دستگیر شده بود مشکوک‌اند و می‌پرسند که چرا با وجود پیشرفت تکنولوژی به ویژه در کشور اول دنیا آمریکا، این سند مهم تاریخی باید با دوربینی بی‌کیفیت ضبط شود و بدتر آنکه موقع بالا کشیدن بدن صدام حسین از دار، دست تصویربردار بلغزد و دوربین جای دیگری را نشان دهد؟ یا چرا آمریکا جسد بن‌لادن به دریا انداخته است؟ اما وقتی معمر قزافی دیکتاتور سابق لیبی در جریان خشم انقلابیون کشور خود کشته شد تصویر آن کامل منتشر شد؟ یک سناریوی آرتیستی می‌گوید این افراد هیچ‌گاه اعدام نمی‌شوند بلکه هویت آنها باطل می‌شود.

تصاویر جسد معمر قزافی دلخراش است اما این تصاویر در فضای مجازی به طور کامل و کافی وجود دارد.

در نمونه‌های داخلی هم هنوز برخی تردید دارند که برای مثال متهمان به اصطلاح مفسد اقتصادی به دار آویخته شده‌ باشند. آنها می‌پرسند که چرا فلان متهم که سال‌ها به عنوان اختلاسگر دادگاهی می‌شد در یک‌شب بدون اطلاع قبلی اعدام شد و خبر اعدام آن صبح برای انتشار به رسانه‌ها داده شد؟ یا چرا متهم دیگری که با تفسیر قانون به عنوان اختلاس‌گر یکی از بازارهای اقتصادی معرفی شد چرا تا قبل از رفتن به اصلاح اتاق اعدام با آرامش در آخرین مصاحبه خود با اظهار پشیمانی به دیگران توصیه کرد راهش را نروند اما تصویر دیگری از اعدام او منتشر نشده است؟ درباره افراد امنیتی هم چنین ایده‌ای مطرح است، برخی می‌‌گویند ریگی‌ها هیچ‌گاه اعدام نمی‌شوند بلکه از اطلاعات آنان استفاده می‌شود یا به عنوان مهره در مبادلات استفاده می‌شوند.

در نتیجه تردیدهاست که امروز مرگ ابوبکر بغدادی هم دیگر چندان مهم نیست و اصلا مهم نیست که نامش ابراهیم بن عواد بن ابراهیم البدری معروف به ابوبکرالبغدادی بوده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن