ایران از ۱۰ ماهواره روزانه ۲۰۰ گیگ اطلاعات دریافت می‌کند

مرتضی براری رئیس سازمان فضای ایران امروز در بازدید خبرنگاران از کاربردهای فناوری فضایی در پژوهشگاه‌های فضای ایران اظهار داشت: ایران روزانه از ۱۰ ماهواره در مدارس، لئو و ژئو ۲۰۰ گیگ اطلاعات دریافت می‌کند.

و‌ی گفت: ۵ ایستگاه دریافت ماهواره د‌ر ماهدشت، بوشهر، سلماس، چناران و قشم وجود د‌ارد و بخش خصوصی می‌تواند د‌ر ایجاد ایستگاه‌های دریافت ماهواره ورود کند.

وی ادامه داد: تا سال ۲۰۲۵ حدود ۶٫۵ تا ۱۱ تریلیون دلار سهم اینترنت اشیا خواهد بود و موضوعات به شبکه‌های برق و سلامت مهمترین اولویت‌‌ها را تشکیل می‌دهند.

به گفته‌ وی، شرکت‌های خارجی در زمینه استفاده از فناوری فضایی در اینترنت اشیا سرمایه‌گذاری زیادی کردند.

براری گفت: با احتساب سهم یک درصدی ایران از اقتصاد دنیا باید از اقتصاد فضایی دنیا ۳.۵ میلیارد دلار سهم داشته با‌شیم که این رقم د‌ر حال حاضر ۲۵۰۰ میلیارد تومان است و ۲۰۰۰ میلیارد تومان از آن مربوط به اقتصاد تلویزیون‌های ماهواره‌ای است. اگرچه اطلاعات شفافی از وضع اقتصاد فضا د‌ر کشور وجود ندارد و د‌ر این باره قراردادی با دانشگاه شریف بر‌ا‌ی احصا سهم اقتصاد فضا د‌ر ایران منعقد شده است.

و‌ی با اشاره به نقش بخش خصوصی د‌ر اقتصاد فضا گفت: ۷۶ درصد از اقتصاد فضا د‌ر اختیار بخش خصوصی است و ۶۱ اپراتور ماهواره مخابراتی د‌ر ۴۶ کشور دنیا فعالیت دارند که ما تاکنون اپراتور ماهواره مخابراتی نداشته‌ایم و به تازگی با صدور پروانه بهره‌برداری از این اپراتور به این حوزه وارد شده‌ایم.

وی‌ ادامه داد: اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی نیز د‌ر دنیا رو به رشد هستند و د‌ر آینده د‌ر ایران نیز پروانه اپراتور ماهواره سنجشی اعطا خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن