جدیدترین شیوه کلاهبرداری از فروشندگان خودرو/ ادعادی دریافت خسارت توقف بابت سلامت خودرو

اخیراً شیوه جدید از کلاهبرداری از فروشندگان خودرو علنی شده است که تقریبا تکمیل شده شیوه قبلی اخاذی از همین روش است.
در گذشته روش کار کلاهبرداران به این شکل بود که شخصی در قالب خریدار به فروشنده مراجعه می‌کرد و با تعریف و تمجید از سلامت خودرو پیشنهادی بالاتر از قیمت واقعی خودرو ارائه می داد.
در این مواقع فروشنده که از دریافت مبلغ بیشتر برای خودروی خود راضی و خوشحال می‌شود راضی و مشتاق به فروش می شد و طرفین به سرعت وارد مراحل معامله خودرو می‌شدند و در مبایه نامه هم عبارتی مانند فنی سالم و بدون رنگ قید می‌شد.
پس از انعقاد مبایعه نامه، کلاهبردار ادعا می کرد که فروشنده سر او کلاه گذاشته است و خودرو فروخته شده رنگ شده یا دارای ایراد فنی است و در نتیجه مطابق با مبایعه نامه نبوده است.
در این مرحله کلاهبردار درخواست خسارت و لغو قرارداد می‌کرد.
فروشنده هم طبق قانون مجبور به پرداخت خسارت بود.
در روش جدیدی که از سوی علی رضا ساوری مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اعلام کرده، کلاهبرداران مرحله جدیدی را به این شیوه کلاهبرداری اضافه کرده‌اند.
به این صورت که کلاهبردار در قالب خریدار به فروشنده مراجعه می‌کند و می‌‌گوید که اگر قیمت خودرو ۳۰۰ میلیون است، خودرو را ۳۱۰ میلیون می‌فروشد اما باید ۱۰ میلیون به او پرداخت شود.
فروشنده که از این بابت ضرری نمی‌‌کند قبول می‌کند. سپس همدستان کلاهبردار وارد معامله می‌شوند. قراردادی منعقد می‌شود و ۱۰ میلیون بابت پیش پرداخت به فروشنده پرداخت می‌شود و مقرر می‌شود باقی مبلغ در محضر پرداخت شود.
*مرحله جدید شیوه قبلی کلاهبرداران
ادامه ماجرا را از زبان ساوری بشنوید: «پس از انعقاد مبایعه نامه، افراد با ترفند‌های خاص فروشنده را متقاعد می‌کنند که خودروی مورد معامله در یک پارکینگ بی طرف و خارج از مراکز خرید و فروش خودرو متوقف کند و برای خودروی معامله شده هم قبض دو برگی پارکینگ صادر می‌شود. سوئیچ هم  در اختیار نگهبان پارکینگ قرار داده می‌شود. شرط خروج خودرو از پارکینگ منوط به تحویل هر دو قبض می‌شود.
سپس کلاهبردار اول ۱۰ میلیون تومانی که قرار بود در صورت جور شدن معامله از فروشنده بگیرد را می‌گیرد.
در واقع فروشنده در قبال فروش خودروی خود عملا هیچ وجهی را دریافت نکرده است و فقط خودروی وی در پارکینگ متوقف و شرط خروج خودرو منوط به همراه داشتن هر ۲ قبض پارکینگ می‌شود که یکی از قبض‌ها در اختیار خریدار و یک قبض در اختیار فروشنده بوده و سوئیچ خودرو هم در اختیار نگهبان پارکینگ است. علاوه بر همه این موارد فروشنده قراردادی را امضا کرده که دیگر مالک خودروی خود نیست.»
*اخاذی آغاز می‌شود

مانند شیوه قبل آخاذی از همین مرحله آغاز می‌شود. دوباره کلاهبردار خریدار نما بهانه می‌آورد که خودرو سالم نیست. مثلا رنگ دارد، تصادف کرده است یا موتور خودرو ایراد فنی دارد و از فروشنده تقاضای برگرداندن پیش پرداخت مبایعه نامه و حتی خسارت می‌کند.

فروشنده می‌داند که اگر بخواهد از طریق قانون مالکیت خودروی خود را ثابت کند و خودرو را از پارکینگ بیرون بیاورد، چندین ماه زمان می‌برد، در نتیجه تسلیم اخاذی می‌شود. فروشنده اگرچه با پرداخت مبلغ اخاذی از این مخمصه آزاد می‌شود، اما فشار روحی و روانی که بر وی و خانواده وی وارد می‌شود بسیار آزار دهنده خواهد بود.

*هشدار پلیس درباره شناخته شدن این روش کلاهبرداری

البته مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به افرادی که قصد دارند از این شیوه کلاهبرداری استفاده کنند اخاذی کنند، هشدار داده که این شیوه برای جامعه امنیتی، انتظامی و قضایی شناخته شده است و با موارد برخورد قاطع قانونی خواهد شد.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن