رجیستری موبایل قاچاق با خرید پاسپورت زائران کربلا

طبق قانون هر شخص می تواند در سال ۸۰ دلار از معافیت گمرکی استفاده کند. این حق برای همه کالاها در نظر گرفته شده و تفاوتی بین گوشی تلفن همراه و سایر کالاها وجود ندارد.
پس از اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، هر شخص در سامانه رجیستری گوشی مسافر ثبت نام می کرد و با معافیت ۸۰ دلاری یک گوشی ثبت می کرد و چون ارتباط بین سامانه گمرک و ناجا برقرار نبود مشخص نبود متقاضی واقعا مسافر بوده یا نبوده است.
همین کانال مسیر واردات گوشی قاچاق به کشور آن هم با معافیت ۸۰ دلاری شده بود.
پس از اتصال سامانه های گمرک و ناجا برای مقابله با واردات کالای قاچاق از کانال گوشی مسافری، پیش بینی شد که متخلفان از راه خرید پاسپورت کار خود را ادامه دهند.
حتی برخی واردکنندگان اعلام کردند که از آژانس‌های مسافرتی برای معامله اطلاعات پاسپورت مسافران پیشنهاد داشته اند.
اخیرا محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از ثبت گوشی قاچاق از کانال مسافری به وسیله پاسپورت زایران کربلا خبر داده و گفته: قاچاقچیان برای دور زدن طرح رجیستری به سراغ کاروان های کربلا می‌روند و با اجاره پاسپورت زائران، گوشی ها را رجیستر می کنند. قاچاقچیان مبلغی را به شهروندان پرداخت می‌کنند و در این فرایند چون از حق قانونی افراد استفاده شده است، به نظر می‌رسد که خلاف قانون نیست، اما باید با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این خصوص صحبت کنیم.
این تخلف از سوی قاچاقچیان انجام می شود زیرا بازار هنوز نیازمند آن نیست، زیرا هنوز میزان عرضه و تقاضای موبایل در بازار برابر نشده و هنوز که بازار می‌رویم گوشی موبایل در بازار کم است و حتی می گفت نایاب است.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن