روحانی و ترامپ در سازمان ملل دیدار نکردند

۳ مهر ۹۸؛ روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت‌وگو نکردند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک است و جدی‌ترین خبری که این روزها در جامعه دهان به دهان می‌شود این است که آیا روحانی و ترامپ در حاشیه این نشست با هم گفت‌وگو خواهند کرد؟

با توجه به تکرار چندین و چند باره این فرصت‌ها و بی‌نتیجه بودن آنها و همچنین اعلام شفاف مواضع رهبری در روزهای اخیر، این موضوع به خودی خود برای مردم اهمیت چندانی نداشت و تقریبا احتمال آن برای مردم عادی، در خوشبینانه‌ترین حالت شاید کمتر از ۱۰ درصد برآورد می‌شد، آنچه که حتی همین قدر احتمال را هم مطرح کرد صحبت‌های نزدیکان رپیس‌جمهور بود که گفتند روحانی در آستانه مامورتی بزرگ برای کشور است.

ایران خواستار رفع همه تحریم‌ها است.

شواهد نشان می‌دهد ترامپ علاقه بسیاری به قرار دادن عکس این دیدار در کنار عکس رهبران سرسخت‌ دیگر کشورها از جمله کره شمالی دارد. در خبرهای رسمی هم اعلام شده که ترامپ برای رساندن پیغام علاقمندی به دیدار، رییس جمهور پاکستان را واسطه کرده است.

اما در این دیدار صحنه‌ای جدید خلق شد که پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمور، آن را این طور شرح داده است: «امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه بعد از دیدار شب گذشته، دقایقی پیش و بدون هماهنگی قبلی بار دیگر برای گفت‌وگو به محل اقامت روحانی آمد. حین صحبت آنها، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم جمع سران را برای دقایقی سه نفره کرد، مکرون رفت. البته دیدار جانسون از قبل برنامه‌ریزی شده بود.»

در تصاویری که به صورت تصویربرداری شخصی از جمع ۳ نفره روحانی، مکرون و جانسون، منتشر شده، دیده می‌شود که آنها از روحانی می‌خواستند که از این فرصت استفاده و با ترامپ گفت‌وگو کند. مکرون رییس جمهور فرانسه می‌گوید که اگر دیدار نکنند معلوم نیست روحانی دیگر چه زمانی به این جا برگردد و ترامپ هم نخواهد آمد و رییس جمهور انگلیس هم می‌گوید مانند ایستادن کنار استخر و یک باره پریدن در آب است.

صحبت های ۲ رییس‌جمهور، زبان ندانستن روحانی به عنوان فارغ‌التحصیل دانشگاه انگلیس، ترجمه‌های همزمان مترجم با صدای بلند، عکس‌العمل همراه با خنده بلند روحانی در حالی که گفت‌وگو را متوجه نمی‌شود، بازتاب مثبت و منفی زیادی داشت. برخی هم جنبه مثبت این ماجرا را منعکس کردند که خنده‌های روحانی یعنی این پیشنهادها خنده‌دار است و علاوه بر این، ۲ ابرقدرت دنیا به ایران قدرتمند اصرار می‌کنند که گفت‌وگو کند. آیا آنها از کشورهای ضعیف خواهش می‌کنند؟

پایان/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن