سرمایه‌گذاری سودآور خرید ماهواره/ در ۵ سال سوم عمر ۱۵ ساله ماهواره پول خرید ماهواره بعدی تامین می‌شود‎

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در یک نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا اظهار داشت: مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است.

وی گفت: طبق این نیاز اولویت‌های تحقیق و توسعه، فناوری و اپراتور صنعت فضایی را هم راستا با هم پیش می‌بریم و از آنجا که به دلیل منابع مالی دولت نیازمند حضور حداکثری بخش خصوصی در صنایع از جمله صنایع فضایی داریم، باید فضا را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده کنیم و بخش خصوصی نیز برای ورود به دنبال بازار می‌گردد.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد:‌علاقمندیم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فضا از طریق شرکت‌های متصل به بانک‌ها باشد زیرا بیش از ۸۰ درصد ماهواره‌هایی که خریداری می‌شوند توسط بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده‌اند. با توجه به عمر ۱۵ ساله ماهواره‌ها یک بازده ۵ ساله برای سوددهی و هزینه کرد در ماهواره‌ها وجود دارد که ۵ سال اول سال‌های هزینه ۵ سال دوم سال‌های سوددهی و در ۵ سال آخر پول خرید ماهواره بعدی تامین می‌شود و در نتیجه سرمایه‌گذاری در ماهواره از لحاظ سودآوری ارزش افزوده بالاتری دارد. همچنان که درآمد ۸ شرکت خدمات ماهواره‌ای (SAP) نشان می‌دهد که ۳۰ درصد درآمد متعلق به شرکت SAP و ۷۰ درصد متعلق به صاحب ماهواره است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن