شورای عالی امنیت ملی به اختلال عمدی در GPS ورود کرد

مدتی است اختلالی در سرویس‌های مبتنی بر GPS در تهران مشاهده می‌شود. این اختلال برای چندمین بار است که رخ می‌دهد و از اولین بار مسیولان وزارت ارتباطات خبر از عمدی بودن این اختلال‌ها دادند.
نخستین بار مدیران مبین نت از اختلال ‌GPS خبر دادند و اعلام کردند که شبکه اینترنت مبتنی بر TD-LTE آنان دچار اختلال شده است.
این اختلال که در گسترده‌ترین کاربرد روی کار سرویس های اینترنتی از جمله تاکسی‌های اینترنتی اثر می‌گذارد در لایه‌های پنهانی‌تر بر سامانه‌های ناوبری هواپیماها اثر گذار است.
همچنان که فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات این موضوع را تاکید کرده بود.
در تازه‌ترین اقدام، وزیر ارتباطات از شناسایی منشا اختلال‌های عمدی GPS خبر داده است.
محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه مراسم افتتاح سامانه های ملی طرح نوآفرین، درباره اختلال در سیستم جی پی اس گفت: منشا این اختلال ها مشخص بوده و شناسایی شده است؛ شورای عالی امنیت ملی پیگیر این قضیه است. هر گونه فرستادن سینگال باید با مجوز باشد شکایتی در دادسرای تهران و سازمان تنظیم مقررات ارسال شده است.
پیش از این مشکلی برای شناسایی منشا اختلال‌ها وجود داشت و مشکل این بود که عامل مختل کننده مدام روشن و خاموش در شهر جابه‌جا می شد.
اهمیت سیسیتم های موقعیت یاب همواره جزء موضوعات اساسی در سامانه‌های نظامی و حتی تجاری بوده است از این رو رقابت برخی کشورها در تولید سیستم موقعیت یاب مستقل داخلی شکل گرفت.
همواره یکی از تهدیدهای اصلی سیستم‌های GPS، گمراه‌سازی بوده است به این معنی که سیگنالی شبیه سیگنال GPS حاوی اطلاعات غلط ارسال می‌شود و گیرنده در شناسایی موقعیت مکانی به اشتباه می‌افتد.
شاید اعتراض صدای کسب و کارهای اینترنتی به این اختلال آن طور که باید جدی گرفته نشود اما احتمالا شورای عالی امنیت ملی به خاطر جنبه‌های دیگر این قضیه، موضوع را پیگیری خواهد کرد.

 انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن