مخالفت سرسختانه سوئیسی‌ها‌ با نسل‌ ۵ موبایل+عکس

هزاران نفر از شهروندان سوئیسی با تجمع در برابر ساختمان های دولتی در شهر برن با راه اندازی شبکه های نسل پنجم تلفن همراه در این کشور مخالفت کرده و علت این مساله را تاثیرات مخرب این کار بر سلامت خود دانستند.

اینترستینگ اینجینیرینگ گزارش کرد: این شهروندان خواستار آن شدند که برای تصمیم گیری نهایی در این زمینه به آرای عمومی مردم رجوع شده و یک همه پرسی در آینده نزدیک برگزار شود.

در عین حال برخی ایالت های سوئیس قصد دارند در صورت موافقت اکثر مردم راه اندازی شبکه های نسل پنجم را در حوزه استحفاظی خود ممنوع کنند. تعدادی از شهروندان سوئیسی نیز در این زمینه به نامه نگاری با مسئولان سیاسی روی آورده اند.

در فوریه سال ۲۰۱۹ فرکانس های نسل پنجم اختصاص یافته به سه اپراتور مهم سوئیس مشخص شد و بودجه ای ۳۵۰ میلیون یورویی به توسعه شبکه نسل پنجم در این کشور اختصاص یافت. تا جولای سال ۲۰۱۹ هم ۳۳۴ دکل نسل پنجم در نقاط مختلف سوئیس نصب شد. اما در ادامه شهروندان سوئیسی در برخی شهرهای این کشور جلوی نصب آنتن های جدید را گرفتند و علت این مساله را خطرات این شبکه ها برای سلامت انسان دانستند.

Demonstrators take part in a protest against the 5G (fifth generation) mobile communications network in Bern on May 10, 2019. (Photo by STEFAN WERMUTH / AFP) (Photo credit should read STEFAN WERMUTH/AFP/Getty Images)

به گفته آنها برخی از افرادی که در نزدیکی دکل های نسل پنجم زندگی می کنند با مشکلاتی همچون زنگ زدن گوش، سردرد، گوش درد، بی خوابی ، درد قفسه سینه و خستگی مواجه شده اند. در شرایطی که طیف فرکانسی شبکه های نسل اول تا چهارم بین یک تا ۵ گیگاهرتز است، این رقم در مورد شبکه های نسل پنجم به ۲۴ تا ۹۰ گیگاهرتز می رسد که به معنای افزایش ۱۷۰۰ درصدی قدرت فرکانسی شبکه نسل پنجم است که این نوع تشعشعات شدید رادیویی برای سلامت انسان مفید نیست.

Demonstrators take part in a protest against the 5G (fifth generation) mobile communications network in Bern on May 10, 2019. (Photo by STEFAN WERMUTH / AFP) (Photo credit should read STEFAN WERMUTH/AFP/Getty Images)

از سوی دیگر با توجه به طول موج کوتاه تر این طیف فرکانسی و بلوکه شدن آن توسط خودروها، هواپیماها، درخت ها، ساختمان ها و غیره ضرورتی جز نصب دکل های متعدد کوچک تر وجود ندارد و لذا افزایش تعداد دکل های تلفن همراه نیز موجب تشدید خطرات این فناوری برای سلامت انسان می شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن