وزیر ارتباطات به سوال کاربران فضای مجازی پاسخ داد: فناوری پرهزینه فضایی به چه کار مردم می‌آید؟

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم روز ملی فناوری فضایی با بیان اینکه در شبکه‌های اجتماعی مردم می‌پرسند، فناوری فضایی به چه کار می‌آید و این فناوری پرهزینه چه کاربردی برای مردم دارد، گفت: درباره هزینه‌های ماهواره‌ها قبلا اعلام کردیم که هزینه ۱۰ ساله ساخت پیام ۱.۲ میلیون یورو بود که ماهواره دوستی هزینه کمتری خواهد داشت و ماهواره ظفر نیز در همین حدود هزینه خواهد برد.

وی ادامه داد: برای ساخت زیرساخت‌ها و آزمایشگاه‌ها نیز هزینه کرده‌ایم که البته از هزینه‌های وزارت ارتباطات بوده و جزو هزینه‌های کلان کشور نبوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد، اما اصل هزینه فکر و مغز دانشمندان فضایی کشور است. آنها روی کالای وارداتی، تعرفه گمرکی بیشتر نگذاشتند تا کالای داخلی تولید کنند، بلکه از ماحصل فناوری که نمونه داخلی نداشته،  قرار است کشور را بهره‌مند کنند.

وی با ذکر مثال‌هایی از کاربردهای فناوری فضایی گفت: چند سال باید در این کشور گوجه کاشته شود، دور ریخته شود، کشاورز ضرر کند، منابع آب و خاک هدر رود و سال بعد با دیدن تجربه پارسال دیگر کسی گوجه نکارد و در نتیجه کمبود گوجه در بازار مجبور به واردات شویم و مردم و کشور ضرر کنند. در حالی که با فناوری فضایی در لحظه می‌توانیم ببینیم چه میزان از یک محصول در یک منطقه کاشته شده و این برای کشوری که شغل بسیاری از مردم آن کشاورزی است، حیاتی است.

جهرمی با بیان اینکه پلیس مشتری پروپاقرص دانش فضایی شده و درخواست استفاده از این خدمات را دارد، ادامه داد: حتی اگر بتوانیم با آن خشخاش پیدا کنیم، بد است؟ چرا اجازه دهیم تولید شود، توزیع شود و سپس برای آن شهید دهیم تا جلوی آن را بگیریم، در حالی که می‌توانیم جلوی تولید را بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مثال دیگری اضافه کرد: در مناطقی که نورچشمی‌ها بر خلاف قانون، ویلا ساخته‌اند، می‌توان سابقه ۴۰ ساله آن منطقه را با فناوری جدید بررسی کرد که چه بوده و الان چه شده و چقدر تغییر کاربری شده است.

منیع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن